با توجه به تهیه و پخش خبر آبگرفتگی مسیر و پل بتونی دربند نیاز به توضیحات کامل در خصوص علت این مشکل و چرایی عدم رفع آن، در خصوص جزئیات بروز این مشکل به نکاتی در این خصوص می پردازیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، نظر به آبگرفتگی محدوده پل بتونی دربند در هفته جاری ، این موضوع در جلسات کمیته برنامه ریزی چند سال قبل مقرر گردیده بود که بنیاد مسکن شهرستان به عنوان متولی پل سازی در روستاها اقدام به احداث پل جدید و البته استاندارد نماید ولی متاسفانه این اتفاق میسر نشد.

با پیگیریهای ولی داداشی نماینده آستارا و دکتر رستم زاد فرماندار آستارا مصوب شده بود تا از طریق شیوه نامه ابلاغی استانداری گیلان این امر  انجام شود و در قبال برداشت و لایروبی آببندان نسبت به احداث پل اقدام شود که پس از بازدیدفنی مشاور نظریه مذکور رد گردید و علت ان ناایمن بودن و عدم ساخت فنی آن بود.

پس از نقشه برداری مشخص گردیده بود که اگر ارتفاع سرریز موجود کمی کاهش پیدا کند مشکلات در حد بسیار زیادی کاهش می یابد و اقدامات فنی شروع و پیمانکار نسبت به بازسازی سازه سرریز اقدام و با زمان کاهش ارتفاع سرریز متاسفانه با اعتراض و ممانعت دهیار و شورای محل روبرو گردید و طی استشهاد محلی و امضا و تایید دهیار و شورا مخالفت به صورت کتبی اعلام گردیده بود.

بر اساس این گزارش استشهاد مذکور طی نامه ای از سوی مهندس سیف اللهیان رئیس اداره منابع آب شهرستان به فرماندار شهرستان آستارا ارسال و رایزنی با معاونین و بخشدار نیز انجام و بازدید میدانی جهت بررسی موضوع با حضور معاون عمرانی و بخشدار و دهیار و شورا نیز انجام شده بود که ظاهراً دوباره به نتیجه نرسید و خواهان باقی ماندن این پروژه در همین وضعیت شده بودند. با تلاش شرکت سهامی اب منطقه ای گیلان و پیگیری های مجدانه مهندس خرمی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان بدلایل فوق الذکر به نتیجه نرسید.

البته به نظر می رسد هدف فرماندار و اعضای شورای روستا و دهیار روستای دربند احداث پل جدید بود که متاسفانه به دلیل همین امر این مشکل به وجود آمد که خوشبختانه با اقدام به موقع این امر مرتفع گردید.

ضمناً پس از بررسی قوانین مربوط به این امر باید گفت که احداث پل از مسولیت های وزارت نیرو نمیباشد.

انتهای پیام/

تصویر سازه سرریز خروج اب مازاد اببندان دربند قبل از بازسازی

 

 

آزاد شدن مسیر تردد در روستای دربند

 

مراحل بازسازی سرریز خروجی