تشکیل ستاد اختصاصی شورای نگهبان قبل از انتخابات، برای بررسی صلاحیت اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس/ حضور نمایندگان عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در کنار کوره آتش

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی یکی از کمیسیون‌های “خاص” پارلمان است که وظایف محول شده به مجلس در اصل نودم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را انجام می‌دهد.

این کمیسیون جایگاهی است برای تحقق بخشیدن به اصل ۹۰ قانون اساسی که به مجلس اجازه می دهد برای رسیدگی به شکایت‌های مردم در قوای سه گانه کشور، به طور مستقیم با دستگاه‌های تحت نظارت آنها مکاتبه وپیرامون موضوع مورد شکایت تحقیق کند.

مجلس

در واقع اصل نودم قانون اساسی را شاید بتوان صریح‌ترین اصل قانونی در تبیین جایگاه نظارتی مجلس شورای اسلامی دانست. اصلی که سه قوه اصلی شکل دهنده ساختار نظام سیاسی کشور را در زیر چتر نظارت خانه ملت می‌نشاند.

یک منبع آگاه در خصوص تشکیل این ستاد در بررسی اعضای کمیسیون اصل نود مجلس با تایید این خبر گفت: کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یکی از حساس ترین کمیسیون های مجلس و حتی یکی از مهمترین حوزه نظارتی کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت نمایندگانی که در این کمیسیون حضور دارند بیشتر در معرض رد صلاحیت قرار دارند افزود: در این دوره نیز شورای نگهبان با حساسیت بسیار بالا صلاحیت اعضای کمیسیون را که برای دوره یازدهم مجلس ثبت نام کرده اند مورد بررسی قرار داده است.

این منبع آگاه ادامه داد: بین نمایندگان مجلس این مزاح و شوخی وجود دارد که این کمیسیون را به مثابه کوره آتش می دانند و هر نماینده ای کوچکترین تخلفی انجام دهد در کوره آتش خواهد سوخت.

وی افزود: به جهت همین مسایل و موارد مطرح شده کمتر نماینده ای داوطلب حضور در این کمیسیون حساس و پرخطر می شود زیرا تمام رفتارهای آنان مورد رصد عوامل نظارتی و امنیتی و تیم تحقیقاتی شورای نگهبان قرار می گیرد.

از بین اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس تنها ” داوود محمدی و ولی داداشی تایید صلاحیت شدند.  

انتهای پیام/