به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، عصر دیروز هیات اجرایی انتخابات شهرستان آستارا پس از بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات مجلس، از مجموع ۳۸ داوطلب، ۳۷ داوطلب تایید صلاحیت و یک نفر رد صلاحیت شدند.

حاشیه نگاری از جلسه غیرعلنی و محرمانه هیات اجرایی

عصر دیروز جلسه هیات اجرایی شهرستان آستارا از ساعت ۱۴ با حضور تمامی اعضای هیات اجرایی و نمایندگان هیات نظارت با موضوع بررسی صلاحیت داوطلبین برگزار و در ساعت ۱۸ به پایان رسید.

در آغاز جلسه فرماندار و نمایندگان اعضای هیات نظارت شهرستان که از نیروی های مومن و متعهد هستند از اعضای حاضر در جلسه خواستند به جهت حفظ حرمت و آبروی داوطلبین از درج جزئیات این جلسه به بیرون خودداری کنند.

در این جلسه فرماندار آستارا به عنوان رئیس ستاد انتخابات و رئیس هیات اجرایی شهرستان تمام نظرات و پاسخ استعلام داوطلبین را به سمع و نظر اعضای هیات اجرایی رساند.

پس از قرائت پاسخ مراجع چهارگانه در خصوص صلاحیت داوطلبین، اعضای هیات اجرایی نظرات خود را در خصوص مراجع چهارگانه اعلام داشتند.

یکی از نکات جالب و قابل تامل در این جلسه این بود که پس از قرائت پاسخ مراجع چهارگانه، یکی از اعضای هیات اجرایی با تفسیرهای قابل تامل در خصوص یکی از کاندیداها خواست تا رای و نظر خود را نسبت به آن مرجع ارجح تر و منطقی تر نشان دهد که با تعجب هیات نظارت همراه بود.

در حین رسیدگی به صلاحیت برخی از کاندیداهای شاخص شهرستان، پس از قرائت نظر مراجع چهارگانه ( _ ! )  و رای مثبت برخی اعضای هیات اجرایی، چهره اعضای هیات نظارت در این جلسه کاملا دگرگون شده بود.

طبق قانون انتخابات اعضای هیات نظارت نمی توانند در رای گیری صلاحیت داوطلبین شرکت کنند و صرفا به جهت نظارت بر حسن قوانین انتخابات به عنوان ناظر در این جلسه حضور داشتند.

شنیده ها حاکی است برخی از داوطلبین شناخته شده و شاخص با رای های ناپلئونی، لب مرز و شکننده توانستند از فیلتر هیات اجرایی شهرستان عبور کنند.

شنیده ها حاکی است یکی از اعضای هیات اجرایی پس از اعلام نظر قابل تامل خود در خصوص یکی از کاندیداهای شاخص، هیچ اطلاعاتی در خصوص سوابق داوطلبین دوره گذشته انتخابات نداشت که تعجب هیات نظارت آستارا را برانگیخت. این عضو هیات اجرایی در خصوص یکی از کاندیداهای رد صلاحیت دوره گذشته موردی را بیان داشت که با پاسخ کوبنده و قانونی عضو هیات نظارت شهرستان روبرو شد.

شنیده ها حاکی است ۵ نفر از کاندیداهای شاخص و شناخته شده توانستند با رای های شکننده و لب مرز از هیات اجرایی صلاحیت بگیرند.

شنیده ها حاکی است پس از قرائت پاسخ مراجع چهارگانه تعدادی از داوطلبین انتخابات مجلس در آستارا، و علیرغم نظر ( _ ! ) مراجع چهارگانه، برخی از اعضای هیات اجرایی نظر مثبت خود را اعلام داشتند.

شنیده ها حاکی است پس از قرائت نتایج آرای هیات اجرایی در خصوص صلاحیت برخی داوطلبین انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعضای هیات نظارت در بهت و حیرت فرو رفتند.

طبق قانون انتخابات مجلس؛ چنانچه نظر هیات اجرایی مبنی بر رد یا تایید صلاحیت داوطلب، مورد تایید هیات نظارت استان نیز باشد، هیات نظارت موظف است در این خصوص نظر هیات مرکزی نظارت را نیز کسب نماید.

طبق قانون ۲۱ دی ماه هیات نظارت استان نظر خود را در خصوص صلاحیت داوطلبین انتخابات مجلس اعلام خواهد کرد.

شهروندان عزیز همانگونه که می دانند رسیدگی به صلاحیت داوطلبین در هیات اجرایی شهرستان با هیات نظارت متفاوت است و هیات نظارت ضمن توجه به استعلامات مراجع چهارگانه، به گزارشات موثق و معتبر دست یافته خود نیز توجه دارد.

در دوره گذشته ۳۵ نفر در انتخابات مجلس ثبت نام کردند که از این تعداد یک نفر رد صلاحیت شده و ۳۴ نفر مورد تایید قرار گرفت. اما هیات نظارت استان فقط ۱۵ نفر از داوطلبین را تایید صلاحیت نمود و بقیه یا رد صلاحیت یا عدم احراز شدند.

قطعا این تعداد تایید صلاحیت ها توسط هیات محترم اجرایی آستارا به هیچ وجه نهایی و قطعی نیست و قطعاً باید شاهد تغییرات گسترده در لیست اعلامی تایید صلاحیت ها باشیم که البته قانون در مهلت مقرر به داوطلبین رد صلاحیت شده در استان اجازه می دهد تا اعتراض خود را به هیات نظارت مرکزی ارائه کنند.

گفتنی است هیات نظارت بر انتخابات شهرستان طبق قانون انتخابات مجلس، پس از جمع آوری اسناد و مدارک مستند و معتبر و گزارشات موثق پس از اعلام نظر خود در خصوص صلاحیت داوطلبین مجلس ، مدارک آنان را جهت بررسی مجدد و اعلام نظر نهایی به استان گیلان ارسال می کند.

به گفته سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات استان گیلان؛ موارد و دلایل رد صلاحیت داوطلبین محرمانه بوده و در صورت درخواست خود داوطلب به صورت حضوری به ایشان اعلام می گردد.

مسائل مالی بیشترین موارد رد صلاحیت‌شدگان گیلان در دهمین دوره انتخابات مجلس

سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات استان گیلان در دوره گذشته انتخابات مجلس، مسائل مالی و اخلاقی را بیشترین موارد رد صلاحیت‌ها در سال ۹۴ عنوان کرد و گفت: براساس تجزیه و تحلیل و بررسی دلیل رد صلاحیت‌شدگان مسائل مالی، فساد اقتصادی و اخلاقی و همچنین پایبند نبودن به مبانی اسلامی دارای بیشترین سهم در رد صلاحیت‌هاست.

قنبریان، استعلام از مراجع ۴گانه مبنی بر وابستگی به گروه‌ها و احزاب منحله، مواضع سیاسی و ارتباط با فتنه سال ۸۸ و همچنین ارائه نکردن مدرک تحصیلی معتبر را به ترتیب از دیگر دلیل‌های رد صلاحیت‌ها عنوان کرد.

وی متذکر شد: تعداد قابل توجهی از نامزدها به دلیل عدم شناخت و آشنایی نسبت به آنها یا محرز نشدن شرایط مندرج در ماده ۲۸ با عدم احراز صلاحیت مواجه شدند.

انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور روز جمعه مورخ ۲ اسفند ۹۸ برگزار می شود.