هشدار شورای نگهبان؛ نمایندگان از دخالت در انتصابات و عزل و نصب‌ها خودداری کنند

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: نمایندگان حق نظارت دارند اما باید از دخالت در انتصابات و عزل و نصب‌ها خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا،امین‌الله زمانی در همایش اعضای شبکه نظارت شورای نگهبان که در کرمانشاه برگزار شد با بیان اینکه یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی نظام، موضوع قانون مداری است اظهار داشت: همه مسئولان باید امانت‌دار باشند و مطابق ماهیت مسئولیت و جایگاه خود خدمتگزاری کنند.

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان با اشاره به اینکه نباید از مسئولیت سوء‌استفاده شود زیرا سوء‌استفاده از جایگاه و منصب فساد ایجاد می‌کند گفت: نمایندگان حق نظارت دارند اما باید از دخالت در انتصابات و عزل و نصب‌ها خودداری کنند.

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان افزود: اگر نماینده‌ای در بحث عزل و نصب‌ها دخالت کند این‌کار خروج از صلاحیت‌های نمایندگی است و مغایر با توصیه‌های صریح مقام معظم رهبری خواهد بود.

زمانی بیان کرد: با توجه به‌ سوگند نمایندگان برای صیانت و حفاظت از قانون اساسی اگر نماینده‌ای بخواهد سهم‌خواهی کند و در عزل و نصب‌ها دخالت کند خلاف استقلال قوا و موضوع اصل ۵۷ قانون اساسی بوده و حتی التزام عملی او به قانون اساسی نیز مورد سوال است.

آیت الله سید احمد حسینی خراسانی نیز  درباره برخی دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی و انتصابات٬ اظهار داشت: در حوزه کاری و در محدوده وظایف کاری اشکال ندارد ولی اگر هر کسی خارج از چارچوب وظایف خود دخالت کند طبعا خلاف قانون است.

عضو فقهای شورای نگهبان افزود: اگر کاری به شخصی واگذار شده یعنی آن شخص صلاحیت آن کار را دارد و نباید در امورات آن شخص دخالت شود.

وی افزود: البته آن شخص می‌تواند از صاحب نظران مشورت بگیرد. مشورت گرفتن مورد سفارش است ولی جمع‌بندی و نتیجه‌گیری و عزم و اراده بر عهده آن مسئول است.

آیت الله حسینی خراسانی ادامه داد: اگر دخالت‌ها اثبات شود در روند بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس تاثیر گذار خواهد بود.

انتهای پیام/