مقاله:

نقش ورزش مدارس در مشارکت گروهی و یادگیری-فرزانه انعام زاده

مشارکت در ورزش و فعالیت بدنی برای دانش‌آموزان فرصت‌های جدیدی را جهت تعامل با یکدیگر فراهم می‌کند.

مقاله-فرزانه انعام زاده

درصد زیادی از مراکز یادگیری به عنوان بخشی از برنامه‌های خود فعالیت‌های ورزشی مختلفی را انجام می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد دانش آموزانی که در ورزش و فعالیت بدنی شرکت می‌کنند، در مقایسه با دانش‌آموزان کم تحرک از سلامت روانی مطلوب و بهتری برخوردار هستند. هم‌چنین ادغام ورزش در آموزش نیز می‌تواند به کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی کمک کند. با این وجود، مهم است بدانید که هر ورزشی ممکن است تأثیر و نتیجه متفاوتی بر روی یادگیری داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد که مشارکت روزمره در ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌تواند باعث افزایش سطح تمرکز شود. امروز قصد داریم نقش ورزش در یادگیری را بررسی کنیم. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا بفهمیم چگونه می‌شود با ورزش کردن یادگیری سریع داشت.

 

تاثیر ورزش بر عملکرد تحصیلی

خیلی  از افراد تصور می‌کنند که اختصاص زمان برنامه درسی به ورزش و فعالیت بدنی، بر عملکرد تحصیلی دانشجویان تأثیر منفی می‌گذارد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که مشارکت در ورزش و فعالیت های بدنی، چه در داخل و خارج از کلاس، بر عملکرد تحصیلی و کارایی دانش‌آموزان تأثیر مثبت دارد. دانش آموزانی که در کلاس متوسط هستند اما در ورزش می‌درخشند، عزت نفس بیشتری در خود دارند. در حقیقت، بیشتر آنها جسور تر از بقیه هستند. زیرا ورزش می‌تواند به آنها رسمیت و اعتبار بیشتری در بین دوستان خود بدهد. همه این عوامل باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن  در این افراد خواهد شد. اعتماد به نفس بالاتر باعث می‌شود که این افراد خیلی بهتر با چالش‌ها روبرو شده و به حل مشکلات مفیدتر بپردازند.

تأثیر ورزش بر توجه و تمرکز هنگام یادگیری

مشارکت روزانه در ورزش و فعالیت بدنی، با سطح توجه بیشتر در کلاس‌های درس رابطه مثبت دارد. هرچه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد، یادگیری مطالب جدید سر کلاس بیشتر و بهتر می‌شود. علاوه بر این، هنگام دوره و مرور کردن دروس، مغزمان پردازش سریع‌تری خواهد داشت. برخی از مطالعات نشان می‌دهد دانش آموزانی که به ورزش مشغول هستند، در مطالعات خوب عمل می‌کنند. زیرا مغز آنها یاد گرفته است که گسترده تر به پردازش اطلاعات بپردازد. در عین حال گردش خون بهتری در مغز به هنگام ورزش، مخصوصاً ورزش هوازی، صورت می‌گیرد. همه این موارد در نهایت موجب سبک شدن مغز ما می‌شوند. این سبکی به شما کمک می‌کند تا مطالب را راحت تر یاد بگیرید. به بیان دیگر ورزش خواندن حتی باعث لذت بردن از درس خواندن  خواهد شد.

نقش ورزش و یادگیری در آینده افراد

ورزش و فعالیت بدنی در مدارس می‌تواند دانش‌آموزان را قادر سازد تا مهارت‌ها و دانش خود را بهبود بخشند. به این ترتیب نه تنها در کلاس درس، بلکه در خانه، جامعه و شغل خود نیز به موفقیت‌های فراوانی برسند. با پیشرفت مهارت‌ها و افزایش اعتماد به نفس، دانشجویان پویا تمایل بیشتری به دنبال کردن تحصیلات عالی خود دارند. ورزش و فعالیت‌های بدنی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌هایی را یاد بگیرند که در شغل آینده آن‌ها تأثیر به سزایی خواهد داشت. هرچه اعتماد به نفس بالاتر و مهارت‌های تخصصی بیشتری داشته باشید، احتمال اشتغال به کار بهتر و پردرآمدتر نیز بیشتر می‌شود. همچنین مطالعات نشان می‌دهد دانش آموزانی که در ورزش‌های خارج از برنامه درسی شرکت می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که در جوامع پویاتر و درگیر مسائل اجتماعی و خیرخواهانه باشند.

نقش ورزش در مشارکت گروهی و یادگیری

مشارکت در ورزش و فعالیت بدنی برای دانش‌آموزان فرصت‌های جدیدی را جهت تعامل با یکدیگر فراهم می‌کند. ترویج روابط دوستانه قوی یکی از مزایای شرکت در ورزش گروهی است. وقتی کاری را با همراهی یکدیگر انجام دهید، بازدهی آن کار به مراتب افزایش می‌یابد. به این ترتیب هم ورزش بهتری انجام داده و هم روابط دوستانه جدیدی نیز برقرار می‌شود. مطالعه و درس خواندن گروهی یکی از بهترین روش های یادگیری است. از طرفی، در کلاس درس فضای مثبتی به خاطر صمیمیت و نشاط بین افراد ایجاد می‌شود.

نقش ورزش در سلامت روان و یادگیری

انجام ورزش‌های هوازی دو یا سه بار در هفته بسیار مفید می‌باشد. تحقیقات نشان می دهد دانشجویانی که در ورزش و فعالیت بدنی شرکت می‌کنند، در مقایسه با دانشجویان غیرفعال از سلامت روانی مطلوبی برخوردار هستند. ورزش و فعالیت بدنی می تواند با تقویت احساس ایمنی، تقویت ارتباطات و اهداف مشترک، سلامت روان را تحت تأثیر قرار دهد. در نهایت تمامی این اتفاقات منجر به حالات بهتر جسمی و روحی و روانی می‌شوند. قرار دادن ورزش در برنامه آموزشی نیز می‌تواند به کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی وافزایش کیفیت مطالعه کمک شایانی کند. دانش‌آموزان با تحرک کافی معمولاً دارای سطح بالاتری از اعتماد به نفس و عزت نفس هستند.

سخن آخر

 

شاید بسیاری از والدین، معلمین و یا اولیای مدرسه تصور کنند ورزش‌های صبحگاهی و یا کلاس‌های ورزشی وقت دانش‌آموزان را هدر می‌دهد اما باید بدانید تحقیقات فراوانی در دنیا و ایران روی ورزش و تأثیر آن در افزایش یادگیری دانش‌آموزان انجام شده و همگی آن‌ها نشان داده‌اند که ورزش، لازمه‌ی داشتن بدنی سالم و ذهنی آماده برای یادگیری و مطالعه است.

 

همچنین تحقیقات ثابت کرده است دانش‌آموزانی که حرکات ورزشی انجام می‌دهند در نمرات دروس خود نیز بالاتر از دیگران هستند به‌طورکلی فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر حافظه و رفتار فرد در کلاس درس دارد.