وزیر آموزش و پرورش

دلجویی وزیر آموزش و پرورش از دانش‌آموز آستارایی/ نوری:‌ هیچ کلاس درسی در کشور تعطیل نیست

وزیر آموزش و پرورش در سفر به استان گیلان با دانش آموز آستارایی و خانواده این دانش آموز دیدار و از آنان دلجویی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بندر آستارا، یوسف نوری بعد ظهر امروز  طی سفری سرزده، با دانش آموز آستارایی دیدار و از او دلجویی کرد. وی با حضور در مدرسه این دانش آموز و دیدار با خانواده او، از دانش‌آموزی که از سوی معلم، تنبیه بدنی شده بود، دلجویی و معلمان، دانش‌آموزان و اولیا را به استفاده از مناسب‌ترین شیوه های تعلیم و تربیت در دوره پسا کرونا توصیه کرد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین از معلمان خواست تا با سعه صدر بیشتر با دانش آموزان مدارا کنند و خاطر نشان کرد: بیش از ۲ سال حضور در محیط قرنطینه ای و به دور از مدرسه، اکنون که دانش آموز به مدرسه وارد می شود، تمایلات رفتاری سرکوب شده او در اینجا به صورت شدید بروز پیدا می کند و این امری طبیعی است.

نوری در ادامه گفت: باید ما و عوامل مدارس، این ملاحظات و موارد را درک کنیم و هم خانواده ها و اولیا با فرزندان خود بیشتر مدارا کنند تا این آهنگ زیستی در زیست بوم جدید به حالت اول خود بازگردد.

وزیر آموزش و پرورش در حضور مسئولان،  مدیران و در جمع دانش آموزان مدرسه سنایی روستای سیبلی آستارا حضور یافت و با اهدای یک کیف به دانش آموز تنبیه بدنی شده، از او دلجویی کرد.

دانش‌آموزان سرمایه‌های کشورند که برای حفظ و نگهداری آن‌‌ها باید کوشا باشیم

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در جریان سفر کوتاه به استان گیلان با اشاره به میلاد امام حسن(ع) و تکریم روز ملی خیرین، خاطر نشان کرد: خیرین کشور کارهای بزرگی را انجام می‌دهند، همان طوری که همه معلمان ما در دوران کرونا با ایثار خود خانه‌های خودشان را تبدیل به کلاس درس کردند. آن‌ها بچه‌های خودشان را کنار زدند که بچه‌های مردم را درس بدهند. آن زمانی که به معلمان پهنای باند اینترنت نداده بودند از پهنای باند اینترنت شخصی خود برای تداوم آموزش به دانش آموزان استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به بازدیدهایی که از چند مدرسه در شهرستان آستارا داشت، به نظم خوب آن مدارس اشاره کرد و گفت: در یکی از این مدارس با خط زیبایی نوشته بود ” معلم گل زیبای باغ آفرینش” و قطعا معنی این جمله را همه می‌دانیم.

نوری در ادامه با بیان اینکه دانش آموزان امانت و سرمایه‌های آینده ایران و آموزش و پرورش هستند، افزود: با توجه به آیه شریفه” والعصر، ان الانسان لفی خسر” دانش‌آموزان سرمایه آموزش و پرورش هستند و هیچ کسی سرمایه خود را نمی‌سوزاند. همچنین دو رکن رکین مدرسه که اولین آن دانش‌آموز است، زیرا اگر او نباشد معلمان هم نیستند و ما از وجود دانش آموز در مدرسه قوام پیدا می‌کنیم.

عضو کابینه دولت مردمی ضمن تشکر از سرگیری آموزش حضوری در مدارس استان گیلان، تصریح کرد: ۵۶۰ هزار کلاس درس در سطح کشور داریم، هیچ کلاس درسی به واسطه کرونا در کشور تعطیل نشده و همه دانش‌آموزان در مدارس حضور دارند. زمانی که در ستاد کرونا بودم مقاله‌ای با نام “کودکان در قفس کرونا” نوشتم که در این مقاله دو بعد روانشناختی و جامعه شناختی کرونا در مورد کودکان را مورد بررسی قرار دادم. مباحثی همچون؛ چاقی دانش آموزان، استرس، ترس‌های مرضی و انواع و اقسام واکنش‌های روانشناختی و رفتار شناختی و از بعد جامعه شناسی هم جامعه پذیری، مانند؛ پرتاب شدن به فضای مجازی، نزاع و … را مورد بررسی قرار دادیم که آسیب‌های جدی را به دنبال دارد و این موضوعات را معلمان و راهبران آموزشی ما در سطح شهرستان‌ها باید مورد بررسی و بحث و به چالش بکشانند.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به رتبه بندی معلمان اشاره کرد و افزود: رتبه بندی از سال ۱۳۹۲تا به الان تعطیل بود و ما به احترام معلمین رتبه‌بندی را آغاز کردیم.

وی در ادامه با بیان اینکه ما باید در مدارس استعدادهای افراد را شناسایی کنیم، گفت: آموزش و پرورش محور همه امور است و امروزه باید بیشتر به کتاب‌ها مراجعه کنیم و معلمان نباید مطالعه کتاب را فراموش کنند و به دانش آموزان هم کتاب خواندن را یاد بدهیم. در این میان نیز معلمین ما باید به بخش‌های فرهنگی و ظرفیت شهرهای خود آگاهی کامل داشته باشند.

وی همچنین در خصوص استخدام نیروهای مهرآفرین، پیمانی و .. عنوان کرد: با رایزنی‌هایی که انجام دادیم، مقرر شد از۶۰ هزار نفر آن‌‌ها آزمونی اخذ شود که انشالله استخدام شوند و تکلیف آن‌ها مشخص شود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه ما دیدگاه‌‌های متفاوتی را دنبال می‌کنیم حتی به معلم، دانش آموز و کرونا و مطمئن هستیم که دانش‌آموزان ما مراعات می‌کنند، خاطر نشان کرد: امروز در بازدید از مدارس شهرستان دیدم که دانش آموز ابتدایی ماسک زده و تمام نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند و این یعنی دانش آموزان ما به سواد سلامت دست یافته‌اند. ما درآموزش سواد سلامت در هر مرحله از زندگی کارها، پژوهش‌ها و برنامه ریزی‌های متفاوتی برای دانش‌آموزان داریم. به طور مثال؛ در بحث دانش‌بنیان باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم تا شعار سال محقق شود.

نوری همچنین در جلسه شورای اداری آموزش و پرورش این شهرستان در جمع فرهنگیان با بیان اینکه حضور ما از قبل دانش‌آموزان معنا پیدا می‌کند و باید قدردان آن باشیم اظهار  کرد:‌ دانش‌آموزان سرمایه های انسانی ما هستند و باید قدردان این سرمایه ها باشیم.

وزیر آموزش و پرورش تعداد کلاس‌های فعال مدارس کشور را ۵۶۰ هزار باب دانست و تصریح کرد:‌ در حال حاضر هیچ کلاس درسی به واسطه شیوع ویروس منحوس کرونا تعطیل نشده و با تدابیر صورت‌گرفته زمینه حضور دانش‌آموزان در سطح مدارس کشور فراهم شده و باید قدردان این فرصت پیش‌آمده باشیم.

وی با اشاره به اینکه بحث تغذیه دانش‌آموزی پس از یک سال وقفه تعطیلی دوباره احیا شده است، بیان کرد:‌ مشکل یک دفعه ایجاد و یک دفعه نیز حل نمی‌شود و باید در راستای حل مشکلات فرهنگیان ازجمله رتبه‌بندی سعه‌صدر داشته باشیم و تا حصول نتیجه آن را پی‌گیری کنیم.

نوری با بیان اینکه تمام تلاش ما فرهنگیان در محیط مدرسه آموزش آداب و رسوم صحیح زندگی کردن به دانش‌آموزان می‌باشد، افزود:‌ تمام مولفه‌های موردنیاز برای اندازه‌گیری در سازمان تعلیم و تربیت وجود دارد و برای تربیت نیروهای موجود در مدارس باید گام‌های تاثیرگذاری برداشته شود.

انتهای پیام/