به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، این روزها شاهد تأثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی هستیم که اپیدمی این ویروس، اقتصاد کشورها و بازارهای عرضه و تقاضا را در صنوف مختلف دگرگون کرده است.
لیلی حسن نسب، از فعالان حوزه مسکن، با بیان اینکه همزمان با آغاز اپیدمی فوق، اقتصاد چین ضربه شدیدی خورده است و فروش خودرو تا ۸۰ درصد کاهش یافت و رفت و آمدها و سفرها نیز متوقف شد، اظهار کرد: این کشور یک بازار بزرگ عرضه و تقاضا است و تغییر شرایط اقتصادی آن، می توانست بازتابی جهانی داشته باشد اما وضع از این هم بدتر شد.
وی با بیان اینکه ویروس به کشورهای دیگر نیز سرایت کرد و قوی ترین اقتصادهای جهان را متزلزل کرده است، ادامه داد: بازارهای کشورهایی مثل آمریکا، کانادا، انگلیس و…، اکنون درگیر این بیماری هستند و بازار بورس وال استریت آمریکا پس از سه دهه، بیشترین سقوط یک روزه تاریخ خود را با ۱۲ درصد افت، تجربه کرده است و پیش بینی می شود که این وضعیت تداوم یابد.
وی با اشاره به اینکه در ایران نیز، شاهد نوسانات نرخ ارز و بورس هستیم و بازار مسکن هم به تدریج از شرایط موجود، تأثیر می پذیرد، افزود: این بازار هم مستقیم با زندگی روزمره مردم ارتباط دارد و هم محلی برای سرمایه گذاری محسوب می شود و افزایش شدید قیمت در سال ۹۷ و از سرگیری رشد قیمت‌ها در نیمه دوم سال ۹۸ سبب شده بود بازار مسکن به یکی از سود ده‌ترین بازارها برای سرمایه‌های سرگردان بدل شود که البته این روند افزایش قیمت در نهایت به رکود بازار منجر شد و انتظار می رفت در اسفندماه وضعیت تغییر کند اما شیوع ویروس کرونا، شرایط تازه ای را رقم زد و جلوی رونق بازار مسکن را گرفت.

وضعیت معاملات مسکن در اسفندماه

حسن نسب در بخش دیگر سخنان خود، خاطر نشان کرد: پیش بینی می شد طبق روال هر ساله بازار معاملات مسکن، حجم معاملات خرید و فروش مسکن در هفته‌های پایانی سال با رشد مواجه شود اما شیوع ویروس کرونا، شرایط را به گونه ای دیگر تغییر داد.


وی به آمارها ثبت شده طی ۲۶ روز ابتدای اسفند ماه ۹۸ اشاره کرد و یادآور شد: در کل کشور بالغ بر ۵۰ هزار و ۸۰۳ قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به همین مدت در بهمن امسال و اسفند سال گذشته به ترتیب ۲۱ و ۲۷ درصد کاهش یافته است و در شهر تهران نیز ۱۱ هزار و ۶۵۳ قرارداد خرید و فروش امضا شد که نسبت به ماه قبل ۲۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی افزود: در همه بازارها، میزان عرضه و تقاضا مهمترین عامل در تعیین قیمت محسوب می شود و با توجه به این که در حال حاضر تقاضا برای خرید ملک کاهش یافته است، طبیعی است که شاهد کاهش قیمت ها نیز باشیم.
این فعال حوزه مسکن با اشاره به اینکه مردم تمایل کمتری به خروج از خانه و بازدید از املاک مختلف دارند، تصریح کرد: بخش عمده ای از شهروندان به صورت خودخواسته و برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، خود را قرنطینه کرده اند و تنها برای رفع نیازهای ضروری از خانه خارج می‌شوند. آنها تصمیم گرفته‌اند تقاضای خرید یا فروش مسکن خود را به آینده و زمان عادی شدن شرایط موکول کنند و همین مسأله، باعث کاهش حجم معاملات و در نتیجه کاهش قیمت ها شده است. البته این یک حکم قطعی نیست زیرا بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قیمت مسکن در سال‌های اخیر، حتی در راکدترین دوره‌ها مستعد افزایش بوده است.

وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹

این کارشناس در ادامه به اظهار نظر برخی فعالان صنفی اشاره کرد و گفت: این افراد معتقدند بازار مسکن در فرودین کم فروغ می شود و باید بگوییم که تأثیر شیوع کرونا در اردیبهشت و خرداد مشخص خواهد شد و با این حال، سالجاری سال جهش قیمت مسکن نیست.
وی با تأکید بر اینکه در ماه های قبل، ساخت و ساز در مناطقی از تهران که قیمت مسکن در آنها به طور متوسط کمتر از متری ۱۵ میلیون تومان است، رونق چشمگیری پیدا کرد، خاطر نشان کرد: هم اکنون اکثر پروژه ها تا پایان دوره اپیدمی معلق شده اند اما به استناد افزایش ساخت و ساز و افزایش عرضه، می توان انتظار داشت که جلوی رشد قیمت ها تا حدودی گرفته شود و احتمال می رود از سه ماهه دوم سال و پس از پایان یافتن اپیدمی کرونا، بازار واحدهای متراژ پایین و تا ۵ سال ساخت، بار دیگر داغ شود و رونق پیدا کند و دلیل تأکید روی متراژ پایین، گرانی بیش از پیش خانه است که باعث می شود مردم بیشتر توانایی خرید واحدهای کوچک را داشته باشند.

بخش آسیب پذیر بازار مسکن در پساکرونا

لیلی حسن نسب، در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: برخی کارشناسان معتقدند دوران شیوع کرونا کوتاه خواهد بود ولی تبعات آن بی‌تردید مناسبات اقتصادی را حداقل در چند ماه پیش رو تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه شیوع این ویروس، خرید و فروش واحدهای مسکونی و ویلایی را در مناطق خوش نشین و مهاجرپذیر، با سقوطی جدی مواجه کرده است، توضیح داد: این روزها آگهی فروش ملک در مناطق شمالی از بندر آستارا تا بندر ترکمن و سایر مناطق ویلایی کشور، کمتر به چشم می‌خورد.
وی اضافه کرد: قیمت‌ این نوع واحدها، پس از پایان کرونا قابل تحلیل و استناد خواهد بود چرا که در حال حاضر فروشنده و خریدار در بازار حضور ندارند و حجم مراجعات به بنگاه، به صفر رسیده است و در هر صورت با توجه به وضعیت فعلی، به احتمال زیاد شاهد افزایش قیمت چشمگیری در این حوزه از بازار نخواهیم بود.

رکود اجاره مسکن در کنار کاهش خرید و فروش

اصغر اکسیر، عضو هیأت مدیره مشاورین املاک آستارا، به نمایندگی از اتاق اصناف این شهرستان که با دارا بودن سه مرز زمینی، بندری و ریلی، نقش بسزایی را در اقتصاد شمال کشور و استان گیلان دارد و همیشه خرید و فروش املاک نیز در آن منطقه با فراز و فرود مواجه بوده، در این خصوص اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا، خرید و فروش مسکن و حتی اجاره را در منطقه به رکود مطلق کشانده است.
وی با بیان اینکه در وضعیت کنونی، مردم رغبت به خرید و فروش مسکن نمی کنند، ادامه داد: در بحث اجاره هم مؤجرها در حالتی اجباری اقدام به تمدید اجاره نامه کرده و از تصفیه حساب با مستأجرها پرهیز می کنند.
اکسیر در خصوص تأثیر کرونا بر وضعیت قیمت مسکن، خاطر نشان کرد: در حال حاضر مصالح ساختمانی گران است و پول نقد هم در دست مردم به حداقل رسیده و این دو عامل سبب شده است که قیمت مسکن در این روزها ثابت بماند.
وی با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی ۱۰ سال به بالا در واپسین روزهای سال ۱۳۹۸، توضیح داد: کاهش اقدام به ساخت و ساز از دیگر دلایلی است که واحدهای مسکونی قدیمی با قیمت های کاذب معامله شوند و خرید و فروش واحدهای نوساخت و پیش فروش واحدهای در دست احداث نیز به شدت کاهش یابد.

گزارش از رامین بشرویه خبرنگار خبرگزاری بندر  آستارا

انتهای پیام/