به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، حسن رستم زاد در جلسه بررسی مطالعات بازآفرینی شهر و بندر در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان گفت:  منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا دروازه طلایی ورود به  اروپا است و یکی از بنادر استراتژیک در شمال کشور می باشد.

فرماندار آستارا با انتقاد از عملکرد گمرک ایران در تاخیر صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا افزود: بخش خصوصی و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان تمام زیرساخت ها و امکانات لازم برای صدور کدگمرکی این منطقه را فراهم نموده ولی متاسفانه در این خصوص گمرک ایران کوتاهی می کند.

رستم زاد ادامه داد: سالانه حدود یک میلیون مسافر خارجی از آستارا تردد می کنند و توسعه گردشگری دریایی در این شهرستان ضروری است و منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا نیز نگاه ویژه می طلبد.

فرماندار آستارا اظهار داشت: کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی آستارا اظهار آمادگی می کنند و زیرساخت های این منطقه باید به سرعت آماده شود.

مقام عالی دولت در آستارا افزود: گذر کریدور ریلی شمال – جنوب از آستارا، این شهرستان را به عنوان پیشانی نظام اسلامی در حاشیه دریای خزر، بیش از گذشته مطرح کرده و توجه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به توسعه بندر آستارا، ضروری است.

فرماندار آستارا با اشاره به توانمندی های علمی و مدیریتی مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: با عنایت به اینکه سازمان مسئول منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، سازمان بنادر و دریانوردی است ضروری است یک فرد سازمانی و متخصص و کاربلد در این حوزه حضور داشته باشد.

رستم زاد با بیان اینکه مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با حکم مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا است تصریح کرد: با توجه به تخصصی بودن فعالیت های منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، انتصاب دکتر آبایی به این سمت بهترین انتخاب بود.

فرماندار آستارا با تاکید بر اینکه تصدی مدیریت منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا توسط مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان یک فرصت طلایی برای مردم شریف این شهرستان است خاطرنشان کرد:

خوشبختانه از بدو تصدی دکتر آبایی، توسعه بندر آستارا سرعت بیشتری گرفته است که  امیدواریم ایشان بعنوان مدیر منطقه بتوانند کمبودهای این بندر را به حداقل برسانند.

 منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت و حمل و نقل کالا بین آسیا، آفریقا و اروپا، برای تخلیه و بارگیری کشتی های ۲ هزار و ۵۰۰ تنی طراحی شده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

انتهای پیام/