به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، جلسه شورای مدیریت پیشگیری شهرستان با محوریت پشگیری از خشونت، سرقت و آسیب‌های اجتماعی به ریاست فرماندار بندر آستار و با حضور رئیس دادگستری، دادستان، شهردار، امام جمعه و مسئولین ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

فرماندار آستارا در ابتدای جلسه با اشاره به اینکه پیشگیری از درمان بهتر است گفت: همه می‌دانیم که در تمامی موارد پیشگیری از درمان بهتر است و اگر در همه حوزه ها پیشگیری را اصل قرار بدهیم دیگر نیازی به درمان باقی نخواهد ماند و در نتیجه شاهد جامعه ای پویا و با نشاط خواهیم بود.

وی با اشاره به نقش آموزش در جامعه نیز گفت: نظریه تایید نشده ای وجود دارد که می‌گوید؛ “بعضی از افراد به صورت ذاتی و ژنتیکی خشن به دنیا می آیند” ولی اگر ما حتی این نظریه را هم بپذیریم، خوب می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم، مردمانی عادی و نرمال هستند که هرگز به دنبال جرم و جنایت نمی باشند،

رستم زاد تصریح کرد: پس اگر ما به دنبال آموزش صحیح در جامعه باشیم، به جرائت می‌توانیم ادعا کنیم که در جهت پیشگیری از جرم و جنایت گام‌های مهمی برداشته ایم.
فرماندار آستارا همچنین گفت: از جمله مواردی که منجر به جرم جنایت در جامعه می شود، بروز مشکلاتی همانند مشکلات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی اجتماعی و امثالهم می باشد که مبنای خشونت برخی افراد و بروز مشکلات عدیده ای در جامعه می شود.

وی همچنین با اشاره به نقش مستقیم آموزش و محیط و نیز نقش خانواده در جلوگیری از بروز جرم و جنایت نیز گفت: آموزش های صحیح و اصولی در محیط خانواده و تعلیم و تربیت فرزندان را می توان از جمله مهمترین عوامل پیشگیری در جامعه نام برد و از اصلی ترین گزینه ها جهت پیشگیری از جرم و جنایت به حساب آورد.

فرماندار بندر آستارا با اشاره به نقش موثر نهادهای کشور در پیشگیری از جرائم و وجود پرونده های بسیار در دادگستری نیز گفت: عملکرد درست و اصولی ادارات و نهادهای کشور می تواند عامل بازدارنده مهمی در پیشگیری از وقوع جرم باشد که اگر این پیشگیری ها درست و اصولی صورت بگیرند، مطمئناً شاهد این همه از حجم پرونده‌ها در دادگستری ها نخواهیم بود.

وی با اشاره به نقش مدیران در کاهش بزهکاری ها و پیشگیری از جرائم نیز تصریح کرد: بخش عمده ای از پرونده های دادگستری به ادارات و سازمان ها بر می گردد که اگر مدیران این اجازه را ندهند که موضوعات اینچنینی پیش بیاید، ازحجم بسیاری از پرونده‌ها در دادگستری کم و جلوی بسیاری از اتفاقات ناگوار گرفته خواهد شد، پس از مدیران تمامی دستگاه ها انتظار می رود که با هماهنگی های کامل تا آنجا که می توانند خودشان مشکلات را حل کنند تا بار بزرگی از دوش دادگستری برداشته شود.

فرماندار بندر آستارا در پایان گفت: همه باید دست به دست هم بدهیم تا این پیشگیری ها اتفاق بیفتد که به جرأت می توانم بگویم که اگر همه دستگاه‌های متولی کار خود را درست انجام بدهند و خیلی از مشکلات مشکلات مالی مردم را در ادارات مطبوع خود حل نمایند، از بروز بسیاری از مشکلات و و وقوع بسیاری از جرائم کاسته خواهد شد.

انتهای پیام/