به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بندر آستارا، انتخابات مجلس یازدهم یکی از مهم‌ترین رویداد سال ۹۸ خواهد بود که اوایل امسال فعالیت کاندیداهای احتمالی تقریباً شروع‌شده است. با نگاهی به لیست انتخاباتی در شهرستان آستارا به نظر می‌رسد افرادی با سوابق مدیریتی در سطوح عالی کشور نیز وارد گود انتخابات خواهند شد. از پزشک و استاد دانشگاه و مدیرکل گرفته تا مسئول وزارتی، همه آمده‌اند تا سالها خدمات و فعالیت‌های خود را به رأی مردم بگذارند. گویی انتخابات مجلس یازدهم، نظرسنجی، انتخاب محبوب ترین مرد سال شهرستان آستارا خواهد بود.!

دراین‌بین افرادی حضور دارند که روزی در رأس یکی از سازمان‌های مهم استانی یا کشوری بوده‌اند یا سابقه نمایندگی مردم را در کارنامه خوددارند و با توجه به موقعیت استراتژیک شهرستان آستارا به‌گونه‌ای دیگر توجه همگان را جلب کرده است. حوزه‌ای که ازنظر اقتصادی و گردشگری، این حوزه را به یک حوزه استراتژیک، مهم و حیاتی برای همه جناح‌های سیاسی تبدیل کرده است.

تاکنون در حوزه شهرستان مرزی بندر آستارا، اسامی زیادی به چشم می‌خورد که قطعاً تا برگزاری انتخابات نفرات دیگری اضافه و نفراتی کاسته خواهند شد. احتمالاً تعدادی هم صلاحیتشان رد و یا احراز نمی‌شود و درنهایت لیست نهایی با آنچه امروز بیان می‌شود ممکن است بالغ‌بر ۵۵ درصد تفاوت داشته باشد.

کاندیداهای مطرح احتمالی دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در شهرستان آستارا(به ترتیب حروف الفباء) عبارت‌اند از:

۱-فرشاد پور افقی

۲- رامین حاجی امیری

۳-داریوش حشمت

۳- دکتر بختیار حیدرنیا

۴- ولی داداشی(نماینده فعلی)

۵-فرزام ساسانیان

۶-جلیل کریمی نژاد

۷-شاپور مرحبا

 ۸- غلامرضا مرحبا

۹- اسد معانی

۱۰-احد نجار

۱۱-آرمان واعظی

 

 اما آنچه برآیند همه این پروسه‌ها می‌باشد، به این ۳ جریان ختم می‌شود :

۱-جریان حامیان نماینده فعلی

۲-حامیان سنتی

۳-حامیان نواندیش و اصلاح‌طلب

ازنظر دسته‌بندی سیاسی نیز جریان اصولگرایی مدرن که فعلاً ولی داداشی نماینده فعلی آن را پرچم‌داری می‌کند.که البته داداشی اذعان داشته که مستقل بوده و وابسته به جریان خاص سیاسی نیست.به‌هرحال در مثل جای مناقشه نیست.

 جریان اصولگرایی سنتی که پرچم‌دار آن غلامرضا مرحبا است( که گواه بر این ادعا حمایت رسمی حزب موتلفه اسلامی از وی در دوره گذشته انتخابات مجلس بود) و ائتلاف بزرگ اصول‌گرایان ائتلافی وابسته به اصولگرایان ایران و قرار گرفتن وی، در لیست ائتلاف معتمدین انقلابی اصولگرا در انتخابات دوره دهم بود.

 و جریان اصلاح‌طلبی و اعتدال که تا امروز پرچم‌داری آن نامشخص بوده است. ولی در محافل عمومی از بختیار حیدرنیا نام‌برده می‌شود که این ادعا هم قابل استناد نیست.

در دوره‌های پیشین حوزه انتخابیه شهرستان آستارا ۱۰ دوره نماینده داشته که در این ۱۰ دوره ، شاپور مرحبا تنها فردی بود که بیش از دو بار و ۳ دوره نمایندگی این حوزه را بر عهده داشته است که آخرین دوره حضور وی دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود و پس از وی هرگز این اتفاق نیفتاد که نماینده ای دو دوره پشت سرهم بعنوان نماینده از سوی مردم در آستارا انتخاب شود و فعلا این رکورد دست شاپور مرحبا است.

ازنظر طیف‌بندی سیاسی نگاهی میاندازیم به نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در آستارا

*مجلس اول اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ برگزار شد. هیچ‌یک از کاندیداها قادر به کسب حدنصاب لازم نشدند. انتخابات دور دوم مجلس اول در روز ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ برگزارشده و محمد فرض پور ماچیانی به‌عنوان اولین نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

*مجلس دوم در روز ۲۶ فروردین ۱۳۶۳ برگزار شد. به علت عدم کسب حدنصاب توسط کاندیداها، انتخابات به دور دوم کشیده شد. انتخابات دور دوم مجلس سوم در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۳ بین اسماعیل آهنی و شاپور مرحبا برگزارشده و اسماعیل آهنی با ۷ هزار و پانصد و ۹۰ رأی حائز اکثریت آراء شد. اسماعیل آهنی فعالیت خود را بعد از انقلاب در سمت شهردار آستارا آغاز و بعد از مدتی به سپاه پیوست. در سال ۱۳۶۳ با خروج از سپاه وارد کارزار انتخاباتی در حوزه آستارا شد و با کسب ۷ هزار و ۵۹۰ رأی در دور دوم انتخابات، به‌عنوان نماینده مردم در دور دوم مجلس شورای اسلامی انتخاب شود.

او بعد از اتمام دوره نمایندگی در سمت‌هایی مانند مدیرکل و معاونت و نماینده وزیر فعالیت کرد.

*مجلس سوم در روز ۱۹ فروردین ۱۳۶۷ برگزار شد و محمد فرض پور ماچیانی برای بار دوم به مجلس راه پیدا کرد.

*مجلس چهارم در روز ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار شد و شاپور مرحبا با ۱۲ هزار و دویست و هفتاد دو  رأی توانست به مجلس راه پیدا کند.

*مجلس پنجم که یکی از پرحاشیه ترین انتخابات آستارا بود در روز ۱۸ اسفند ۱۳۷۴ برگزار شد. با بروز تخلفات گسترده در روز انتخابات، نتایج انتخابات حوزه انتخابیه آستارا باطل‌شده و آستارا به مدت یک سال، نماینده‌ای در مجلس نداشت. انتخابات میان‌دوره‌ای اول مجلس پنجم در روز ۱۹ بهمن ۱۳۷۵ برگزارشده و درنتیجه آن، شاپور مرحبا برای بار دوم با ۱۵ هزار و یکصدو بیست‌وچهار رأی به مجلس راه پیدا کرد.

*مجلس ششم در روز ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ برگزار شد و حسن زحمتکش با ۱۶ هزار و ۶۲۲ رأی با شکست دادن شاپور مرحبا به مجلس راه پیدا کرد. حضور چشمگیر زنان آستارا در انتخابات مجلس ششم اثری تعیین‌کننده در سرنوشت نهایی رأی‌گیری در این شهر داشت.

*مجلس هفتم در روز ۱ اسفند ۱۳۸۲ برگزار شد و شاپور مرحبا با کسب حدود ۲۳ هزار رأی، بیشترین نصاب در انتخابات حوزه انتخابیه آستارا را از آن خودکرده و ضمن شکست دادن فرهاد دلق‌پوش، برای سومین بار به مجلس راه پیدا کرد.حسن زحمتکش نماینده اصلاح‌طلب آستارا که در انتخابات دوره پیشین بر شاپور مرحبا پیروز شده بود، با اذعان به تحقق نیافتن مطالبات مردم، از عدم کاندیداتوری خود خبر داد. نماینده مجلس ششم ازجمله حسن زحمتکش، مدعی شدند که حوزه‌های انتخابیه خود را «فاقد حداقل شرایط رقابت جدی و مؤثر» می‌دانند و «ترکیب کاندیداها در آن‌ها به‌گونه‌ای تنظیم‌شده است که نامزدهای اصلی حتی با کمترین آراء به مجلس راه یابند.» هفت نفر از پانزده‌نفری که در حوزه انتخابیه آستارا ثبت‌نام کرده بودند، رد صلاحیت شده بودند. اما صلاحیت شاپور مرحبا در مرحله تجدیدنظر، مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت و با هشت کاندید دیگر به رقابت پرداخت. او از سوی دو تشکل «ائتلاف جمع جوانان پیشگام سازندگی استان گیلان» و «ائتلاف بزرگ کشاورزان استان گیلان» موردحمایت قرارگرفته بود.

*مجلس هشتم در روز ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ برگزار شد که در این دوره  صلاحیت شاپور مرحبا نماینده وقت توسط هیئت‌های اجرایی و نظارت رد اما در مرحله تجدیدنظر از سوی شورای نگهبان تأیید شد. بااین‌حال، وی در انتخابات شکست خورد و فرهاد دلق‌پوش توانست با ۱۸ هزار و ۲۶۹ رأی مأخوذه به مجلس، راه پیدا کند. دلق‌پوش در این دوره موردحمایت حزب اعتدال و توسعه قرارگرفته بود.

*مجلس نهم در روز ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شد که البته فرهاد دلق‌پوش نماینده وقت آستارا و شاپور مرحبا نماینده سابق، هر دو رد صلاحیت شدند و از دور رقابت خارج شدند و صفر نعیمی رز توانست با ۲۴ هزار و ۶۲ رأی به مجلس، راه پیدا کند.

*مجلس دهم، در روز ۷ اسفند ۱۳۹۴ برگزار شد که ولی داداشی با ۱۴ هزار و ۱۷۳ رأی مأخوذه توانست به مجلس راه یابد. در این دوره صفر نعیمی رز نماینده وقت به همراه فرهاد دلق‌پوش و شاپور مرحبا رد صلاحیت شدند.

با نگاهی به ۱۰ دوره نمایندگی مجلس در شهرستان آستارا می‌توان نتیجه گرفت که مردم آستارا در این حوزه انتخابیه در دوره‌های گذشته به گرایشات مختلف سیاسی رأی داده‌اند.

با تمام این تفاسیر پس از رصد فعالیت‌های انتخاباتی در آستارا می‌توان گفت در استان گیلان این شهرستان به‌عنوان شهرستانی پرتحرک و فعال در عرصه انتخابات مجلس بوده و خواهد بود. که از هم‌اکنون برخی از فعالان سیاسی، به‌صورت غیرمستقیم نشست‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

در قسمت دوم نگاهی خواهیم انداخت به فعالیت های انتخاباتی کاندیداهای مجلس و کدام یک شانس و اقبال بیشتری برای انتخاب شدن از سوی مردم خواهند داشت.

 

پایان قسمت اول

ادامه دارد….

 

انتهای پیام/